تاریخ انتشار : یکشنبه 30 آبان 1400 - 21:59
46 بازدید
کد خبر : 111706

انتقال تجربیات شهرداران تهران و رم درباره مقابله با کرونا

انتقال تجربیات شهرداران تهران و رم درباره مقابله با کرونا

شهرداران تهران و رم تجربیات خود در مقابله با کرونا را به صورت مجازی و ویدئوکنفرانس از طریق اسکایپ به اشتراک گذاشتند. پیروز حناچی – شهردار تهران – در دیداری مجازی با ویرجینا راجی – شهردار رم – و با حضور جوزپه پرونه – سفیر ایتالیا در ایران –  گفت: روزهای سختی است که همه

انتقال تجربیات شهرداران تهران و رم درباره مقابله با کرونا

شهرداران تهران و رم تجربیات خود در مقابله با کرونا را به صورت مجازی و ویدئوکنفرانس از طریق اسکایپ به اشتراک گذاشتند.

پیروز حناچی – شهردار تهران – در دیداری مجازی با ویرجینا راجی – شهردار رم – و با حضور جوزپه پرونه – سفیر ایتالیا در ایران –  گفت: روزهای سختی است که همه طی می کنیم. بحران کرونا نشان داد که جهان محدود به مرزهای جغرافیایی کشورها نیست.  ما در ایران از حدود بیش از یک ماه پیش درگیر ویروس کرونا شدیم و  این بیماری در پایتخت و شهرهای بزرگ کشور به وجود آمده است. خوشبختانه در خیلی از مناطق مثل قم، گیلان و مازندران این بیماری تحت کنترل در آمده ولی هنوز در بعضی کلانشهرها به اوج این بیماری نرسیده‌ایم و خوشحال می‌شویم از تجربیات ایتالیا در این زمینه مطلع شویم و بدانیم چه تجربه جدیدی در کنترل کرونا دارید.

حناچی افزود: در شهرداری تهران تلاش کردیم با کاهش جدی سفرهای غیر ضروری و ارائه خدمات اینترنتی و ارسال پیام های خاص برای افرادی که در سطح شهر حضور دارند و برخی اقدامات اجرایی دیگر ایجاد فاصله اجتماعی بین شهروندان و قطع زنجیره انتقال بیماری را دنبال کنیم.
او ادامه داد: همچنین در کشور ما این بحران همزمان با سال جدید و نوروز شد و به همین دلیل تلاش کردیم سفرهای بین شهری کم شود و همان سیاست ایجاد فاصله بین شهروندان و قطع زنجیره انتقال دنبال شود.

او گفت: ما در شرایطی وارد بحران کرونا شدیم که تحریم سنگینی را پشت سر می‌گذاریم و یکی از دلایلی که اساسا شاید قدری دیرتر کرونا در کشور ما شناسایی شد،تحریم بود. کمبود کیت‌های تشخیصی و آزمایشگاههای تشخیص شرایط ما را سخت کرده بود. در ابتدا تنها دو آزمایشگاه داشتیم که می توانستند کرونا را تشخیص دهند اما هم اکنون تعداد این آزمایشگاه ها به ۵۰ مورد رسیده است.به همین خاطر سایتی را وزارت بهداشت ما برای کسانی که سالم بودند و یا علائم داشتند تشکیل داد و با شناسایی موارد ابتلا، مشکوک و سالم و آنها که در مجاورت افراد مبتلا بودند این کار را دنبال کردند. بیش از ۵۸ میلیون نفر در این سایت تا الان ثبت نام کرده‌اند و همکاران وزارت بهداشت ما افراد دارای علائم را بعد از ثبت نام راهنمایی می کنند و آنها که لازم است را به بیمارستان ها هدایت می کنند.

شهردار تهران ادامه داد: همچنین ما تلاش زیادی برای افزایش ظرفیت بیمارستان‌ها در بخش آی سی یو انجام دادیم. مثلا در یکی از بیمارستان های اصلی تهران تنها در مدت کوتاهی ۳۵۰ تخت آی سی یو اضافه شد. لازم است بگویم ما هم اکنون با دو کرونا می جنگیم یکی با بیماری کرونا و یکی هم با کرونای تحریم.

حناچی به تعطیلی مراکز مذهبی در ایران نیز اشاره کرد و گفت: اتفاق نادری در کشور ما افتاد و شاید برای اولین بار در تاریخ معاصر تمامی مراکز مذهبی ما تعطیل شد. مثلا در مشهد، حرم امام رضا(ع) که در لحظات تحویل سال شاهد حضور ۱.۵ میلیون نفر بود تعطیل شد همچنین در قم و شیراز هم این اتفاق افتاد؛ اتفاقی که در کشور ما ساده نبود.همچنین در مورد دفن اجساد نیز با نکاتی مواجه بودیم از جمله مشایعت حداقلی و یا دفن تنهایی متوفیان ناشی از کرونا، ما بخش ایزوله ای برای دفن اجساد درست کردیم.

حناچی در ادامه گفت: ما همچنین برای برخی افراد گرمخانه‌هایی داریم که بیشتر در فصل‌های سرد سال آنجا زندگی می‌کنند، این مکان‌ها به خصوص در این روزها به شکل ویژه ضدعفونی می‌شود. ما همین طور تمامی ناوگان حمل و نقل عمومی و ایستگاه ها و معابر شهری را ضدعفونی می‌کنیم، هر چند میزان استفاده شهروندان از ناوگان حمل و نقل عمومی به شکل محسوسی کاهش یافته است.

شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که با بهتر شدن شرایط تفاهمنامه خواهر خواندگی تهران و رم امضاء شود.

روایت شهردار رم از نحوه شیوع کرونا در ایتالیا 

در این دیدار ویرجینیا راجی، شهردار رم ، نیز گفت: من هم خوشحالم که به لحاظ  آرمانی همه باهم هستیم چون شما به درستی اشاره کردید که مرزها از بین رفته اند و همه در یک قایق هستیم. از یک ماه پیش توسط تدابیری که از سوی دولت اتخاذ شد مبارزه با این ویروس را شروع کردیم که اول از شمال ایتالیا شروع شد و بعد به جنوب سرایت کرد. وقتی شروع کردیم برخی مراکز تجمع و سواحل را بستیم آن زمان هیچ کس هنوز به وخامت اوضاع پی نبرده بود و این تراژدی از شهری به نام برشا شروع شد و ما در آنجا با جنازهه‌های زیادی مواجه شدیم که ارتش آنها را جمع می کرد. این یک تراژدی بسیار عظیم بود که می‌دیدیم مردم نمی‌توانند جنازه عزیزان خود را با احترام دفن کنند. آنجا بود که مردم رم به عمق فاجعه پی بردند.

راجی ادامه داد: دو دستورالعمل را دنبال کردیم یکی تعطیلی پارک‌ها و سواحل و دیگری تدبیر برای بهداشت و غذای مردم. هم اکنون مردم به هیچ نحو جز به دلیل کار ضروری و یا خرید مایحتاج بهداشتی حق خروج از خانه ندارند و پلیس آنها را کنترل می‌کند.

او افزود: ما همزمان با خدمات آنلاین و تفریحاتی مانند بازدید آنلاین از موزه ها و نیز آموزش دانش آموزان در شبکه های مجازی مردم را به ماندن در خانه تشویق می‌کردیم تا بتوانیم روند رشد بیماری را کنترل کنیم. در این راه حتی به خانواده هایی که رایانه نداشتند رایانه دادیم تا بتوانند کارهایشان را اینترنتی انجام دهند.

شهردار رم ادامه داد: در ایتالیا برخی که تست کرونایشان مثبت شده است در خانه قرطنیه شده‌اند و فقط آنها که مشکل تنفسی دارند به بیمارستان منتقل می‌شوند و دولت به افراد در قرنطینه مایحتاجشان را می‌دهد تا مجبور به خروج از خانه نشوند. همچنین دولت با استفاده از روانشناسان راه های تحمل تنهایی در خانه و زندگی در قرنطینه را  آموزش می‌دهد تا بتوانند راحت تر با این شرایط کنار بیایند.

شهردار رم به ضدعفونی کردن معابر شهری نیز اشاره کرد و گفت: ما همین کار را در سطح شهر انجام دادیم و ضدعفونی هر روزه داریم. همچنین میزان استفاده مردم از ناوگان حمل و نقل شهری در ایتالیا بسیار کاهش یافته است و  با وجود این که همواره  مردم را تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی می کردیم اما هم اکنون به دلیل شیوع کرونا سعی کرده‌ایم با رویه های اشتراک ماشین و عدم دریافت پول از پارکینگ‌ها و حذف طرح های شهری این طوری به مردم کمک کنیم تا از ماشین های خودشان استفاده کنند.

راجی در ادامه با اشاره به افراد بی خانمان در شهرهای این کشور گفت: در شهر برای افراد بی خانمان مکان هایی برای سکونت و حفظ سلامتی شان درست کرده‌ایم.

ستایش سفیر ایتالیا از سیستم بهداشت و درمان ایران 

در ادامه جوزپه پرونه سفیر ایتالیا هم گفت: درست است که تهران یکی از بزرگترین شهرهایی است که تحت تاثیر کرونا ویروس بود ولی از نزدیک شاهد به کارگیری سیستم بهداشتی با کفایت و کارآمد ایران بودیم و در داخل خود سفارت مورد ابتلا داشتیم که از طریق تست شناسایی کردیم و از نزدیک کارآمد بودن سیستم بهداشت ایران مشاهده کردیم.

به گزارش شهرنوشت سفیر ایتالیا در پایان اعلام کرد که افتتاح باغ کامرانیه ایتالیا به دلیل بحران کرونا به روزهای آینده موکول شده است و شهردار تهران هم با استقبال از افتتاح این باغ گفت: در اولین فرصت از این باغ بازدید خواهم کرد.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.